2A


Klasa 2 A medialno-prawnicza

Wychowawczyni klasy: Pani Bożena Jewuła

Przewodnicząca klasy: Paulina Szywała

Zastępca: Dominika Tomczyk

Skarbnik: Bartosz Golonka

Moderatorzy strony internetowej klasy:
      Maciek Jaworski
 OwO JAleksandra Wadas, Magdalena Bąk, Radosław Kwiek

 

 

10 kwietnia – DEBATA OKSFORDZKA „SZCZEPANIKA” Z „OGRODNIKIEM”

W środę, 10 kwietnia w auli ZSEO doszło do debaty towarzyskiej w formie oksfordzkiej między Naszą Szkołą, a „Ogrodnikiem”. Sama debata dotyczyła tematu systemu kaucyjnego ( Teza: „system kaucyjny ma szansę powodzenia w Polsce jak w państwach Europy Zachodniej”), czy sprawdzi się w naszym kraju oraz jakie za tym idą reperkusje. Nasza szkoła prezentowała punkt widzenia ze strony opozycji zaś ZSEO propozycji. W skład opozycji wchodziło dwóch uczniów naszej klasy – Eryk Gadowski i Maksymilian Mazgaj, grający kolejno jako mówca drugi i czwarty. Cały bój erystyczny został oceniony przez lożę mędrców, w skład której wchodzili Tomasz Siewierski – prezes zarządu BOO Organizacji Odzysku Opakowań i Odpowiedzialności Producenta S.A., Tadeusz Mędzelowski – doktor habilitowany nauk humanistyczno-społecznych oraz Dawid Masło – kierownik Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, edukator przyrodniczy, autor książek, publikacji naukowych jak i felietonów. Wynikiem debaty było zwycięstwo NASZEJ SZKOŁY i tym samym naszych kolegów klasowych w stosunku 245:233 małych punktów i 2:1 dużych punktów, czyli sumy przekonanych mędrców. Jest to kolejne zwycięstwo dla naszej drużyny debatujących, a zarazem wyśmienita rozgrzewka przed finałem TLD (Tarnowskiej Ligii Debatanckiej), który odbędzie się 22 kwietnia w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.


 

18, 19, 20 marzec – REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

Od poniedziałku do środy część uczniów z naszej klasy brała udział w  rekolekcjach wielkopostnych organizowanych w tarnowskiej Parafii Katedralnej. Prowadzone były przez ks. Daniela, który w przystępny dla dzisiejszej młodzieży sposób przekazywał nam nauki rekolekcyjne. Nie zabrakło również chórku, który swoim śpiewem uświetniał całe wydarzenie.


14 marca – OBCHODY 230 ROCZNICY URODZIŃ GEN. JÓZEFA BEMA 

14 marca uczestniczyliśmy w obchodach 230 rocznicy urodzin inż. gen. Józefa Bema – bohatera Polski i Węgier, z pochodzenia tarnowianina. Uroczystości te odbyły się na Placu Węgierskim pod pomnikiem generała. Uczestniczyli w nich również m.in.: ambasador Węgier, przedstawiciele ambasady Turcji, władze naszego województwa i naszego miasta oraz wielu innych znakomitych gości. W trakcie tych obchodów pod pomnikiem zostały złożone wieńce a Bractwo Kurkowe wykonało honorową salwę armatnią. Następnie wraz ze wszystkimi zgromadzonymi przeszliśmy pod Salę Lustrzaną. Była to wspaniała uroczystość.


 

12 marca – SPOTKANIE Z HISTORYKIEM IPN

12 marca wraz z innymi klasami humanistycznymi uczestniczyliśmy w spotkaniu z Panem Bogusławem Wójcikiem- pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej. Nasz gość w bardzo interesujący sposób opowiedział nam o tym jak wygląda jego praca i wytłumaczył czym zajmuje się IPN. Ponadto mogliśmy obejrzeć najnowsze publikacje IPN-u. Były to komiksy i gry planszowe, które mają za zadanie zachęcić młodych ludzi do poznawania historii naszego kraju. Z pewnością było to bardzo ciekawe i przyjemne spotkanie. 


8 marca – DZIEŃ KOBIET 

8 marca obchodziliśmy dzień kobiet. Z tej okazji nasza Pani Wychowawczyni oraz wszystkie koleżanki z klasy otrzymały kwiaty. Drogie kobiety, z okazji waszego święta życzymy wam wszystkiego co najlepsze! – chłopaki z klasy 2LOA.


 

7 marca – UDZIAŁ W OBCHODACH URODZIN TARNOWA

7 marca 1330 roku Spycimir Leliwita na podstawie dokumentu wydanego przez króla Władysława Łokietka, ulokował miasto Tarnów. Od tego wydarzenia minęły 694 lata. Z tej okazji miało miejsce wiele wydarzeń. Nasza klasa uczestniczyła w jednym z nich. Były to obchody urodzin w zakątku Spycimira Leliwity, gdzie mogliśmy poczęstować się pysznym tortem.


29 lutego – WYJŚCIE DO KINA

29.02.2024r. udaliśmy się do kina Marzenie na film pt.,,Kos” w reżyserii Pawła Maślony. Ukazuje on wydarzenia z okresu powstania kościuszkowskiego. Oprócz bardzo ciekawej fabuły, świetnych postaci i gry aktorskiej na najwyższym poziomie film ma jeden odznaczający się atut. Przedstawia obraz polskiej szlachty, który nie jest wyidealizowany. Był to przyjemny i wciągający seans. Nawet osoby, które nie fascynują się historią wyjdą z sal kinowych z wypiekami na twarzach. 


8 lutego – TŁUSTY CZWARTEK


 

6 lutego – WYJŚCIE NA WYKŁAD DO BIBLIOTEKI

6.02.2024 całą klasą udaliśmy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej im J. Słowackiego na wykład poświęcony postaci Wincentego Witosa. Wygłoszony został przez dr. Jana Hebdę, który przedstawił nam postać Wincentego oraz opowiedział o jego życiu i działalności dla Polski.


31 stycznia – WYJŚCIE NA WYKŁAD

31 stycznia uczestniczyliśmy w wykładzie “Intertekstualność w filmie” w Multikinie. Prowadzony był on przez aktorkę, która opowiadała o wzajemnych związkach filmów z innymi filmami oraz o obecności innych tekstów kulturowych tj. muzyka poważna we współczesnym filmie. Po wykładzie miała miejsce projekcja filmu “Earl i ja, i umierająca dziewczyna”. Była to dla nas ważna lekcja sztuki współczesnej!


26 stycznia – UDZIAŁ W UROCZYSTOŚCIACH 79. ROCZNICY WYZWOLENIA NIEMIECKIEGO NAZISTOWSKIEGO OBOZU KONCENTRACYJNEGO W AUSCHWITZ

27 stycznia obchodzimy rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau. Wraz z innymi uczniami szkół średnich, przedstawicielami miasta oraz mieszkańcami wzięliśmy udział w uroczystości przed Pomnikiem I Transportu do KL Auschwitz.


2 stycznia – WYCIECZKA DO SZOPKI


22 grudnia – WIGLIA KLASOWA


21 grudnia – WARSZTATY KLASOWE

21 grudnia 2023 r. Nasza Klasa wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez nasze koleżanki Karolinę Nowak i Liliannę Kołton, pod tytułem “Porozumienie bez przemocy”. Podczas tych warsztatów dowiedzieliśmy się czym jest komunikacja bez oceniania czy doradzania, zrozumieliśmy Język Szakala i Żyrafy. Poznaliśmy również czym jest komunikacja empatyczna i robiliśmy wiele ćwiczeń grupowych.


12 grudnia – WYSTĘP TEATRALNY

12.12.2023 w Auli Szkoły Szczepanika odbyło się spotkanie w związku ze wspomnieniem Sybiraczki, nauczycielki, poetki i honorowej prezes tarnowskiego oddziału Związku Sybiraków, Stanisławy Wiatr-Partyki. W spotkaniu wzięli udział Sybiracy, byli uczniowie, przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uczniowie Szkoły Szczepanika recytowali wiersze. Zabrali głos także przyjaciele pani Stanisławy Wiatr-Partyki. Stanisława Wiatr-Partyka urodziła się 27 maja 1930 roku, w położonym obecnie na terenie Białorusi, Nieświecująco jedna z pierwszych pedagogów w środowisku Tarnowa przerwała półwieczne milczenie na temat Sybiru i Katynia. Założyła zespoły młodzieżowe o nazwie „Sybiracy”, z którymi przygotowywała programy patriotyczne. Treścią jej życia stało się przywracanie pamięci historycznej o dramatycznych losach Polaków wygnanych z rodzinnych domów na daleki Wschód. Jako Sybiraczka, stała się najbardziej skutecznym nauczycielem historii (uczyła również rosyjskiego). Wygłaszała ponad 2500 prelekcji podczas spotkań z dziećmi, młodzieżą, nauczycielami, duchownymi a nawet więźniami. Swoje przeżycia uwieczniła w wierszach, które znajdują się w tomikach „Piołun z kropelką rosy”, „Zapomniana melodia”, „Ballada o utraconym domu”, „Powiem wam jak było” i w wielu antologiach, w tym w dwóch międzynarodowych. Zmarła 8 listopada 2023 roku.


7 grudnia – WYJŚCIE DO TEATRU

7 grudnia całą klasą uczestniczyliśmy w spektaklu pt. “Żyd na Beczce”, wystawionym przez Kielecki Teatr Lektur. Powstał on na podstawie książki Hanny Krall “Zdążyć przed Panem Bogiem”, która natomiast powstała dzięki wywiadom autorki z Markiem Edelmanem. Był on ostatnim żyjącym przywódcą powstania w getcie warszawskim. Była to dla nas na pewno ważna lekcja historii.  


6 grudnia – MKOŁAJKI KLASOWE

6 grudnia w naszej klasie obchodziliśmy “Mikołajki”. Po wcześniejszym losowaniu przygotowaliśmy prezenty dla wylosowanych osób, oraz rozdaliśmy je sobie. Były to wspaniałe chwile przepełnione radością z otrzymanych prezentów.


4 grudnia – ŚWIĄTECZNE OZDABIANIE KLASY


22 listopada – WYJŚCIE DO KINA

  22 listopada uczestniczyliśmy w projekcji filmu “Chłopi”. Film powstał na podstawie powieści Władysława Reymonta o tym samym tytule. Wyprodukowany został techniką animacji malarskiej. Polega ona na namalowaniu wszystkich klatek filmu przez profesjonalnych artystów, a przy produkcji tego filmu pracowało ponad 100 malarzy. Tworzy to wszystko genialne doświadczenie wizualne. Na pewno zapadnie on nam na długo w pamięć!


11 listopada


9 listopada- WYJŚCIE NA WYKŁAD SOKÓŁ

9 listopada 2023 r. Nasza Klasa wzięła udział w sesji popularnonaukowej pt. „Niech i w Tarnowie zdrowy wrośnie duch, z okazji 140 rocznicy powstania tarnowskiego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego Sokół ”, która odbyła się w Muzeum w Ratuszu. Podczas tego wykładu, dowiedzieliśmy się bardzo dużo na temat samego stowarzyszenia „Sokół”, czym był, czym się zajmował. Przedstawione nam zostały, również zdjęcia z tamtego okresu, osób, które należały do tego stowarzyszenia. Poznaliśmy historię najważniejszych działaczy „Sokoła” oraz wiele innych, ciekawych informacji poruszanych  podczas tego wykładu. 


7 listopada- WYJŚCIE NA WYKŁAD

7 listopada uczestniczyliśmy w wykładzie i dyskusji pt.: “Tabu – (a) dlaczego nie?”. Był on zorganizowany w ramach XIII Festiwalu Filmowego “Vitae Valor”. W pierwszej kolejności miał miejsce wykład, na temat istoty tabu i jego obecności w naszym życiu. Poprowadził go ks. dr hab. Sławomir Soczyński. W drugiej części odbyła się dyskusja, podczas której można było zadawać pytania, a ks. dr hab. z wielką chęcią na nie odpowiadał. Była to dla nas ważna lekcja!


26 października- MIĘDZYNARODOWE TARGI KSIĄŻEK
W KRAKOWIE

W czwartek rozpoczęły się 26. Międzynarodowe Targi Książki w
Krakowie. Wraz z paroma innymi klasami udaliśmy się tam. Mimo
tego, że był to pierwszy dzień targów, nie brakowało pasjonatów
różnego rodzaju literatury. Mieliśmy dużo czasu, aby samodzielnie
penetrować różne stoiska. Większość z nas opuściła targi z co
najmniej jedną pozycją literacką w ręce i szerokim uśmiechem na
twarzy.


20 października- UDZIAŁ W KONFERENCJI „ZNAM, ROZUMIEM I STOSUJE PRAWO”

W piątek dwudziestego października wzięliśmy udział w konferencji
pt. ,,Znam, rozumiem i stosuje prawo” organizowanej na tarnowskiej
ANS. Dowiedzieliśmy się tam np. o przepisach prawnych panujących
w sieci. Była to ciekawa odskocznia od zwykłych lekcji w szkole.


 

14 października- DZIEŃ NAUCZYCIELA

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej samorząd naszej klasy obdarował
nauczycieli symbolicznymi podarunkami w podzięce za
przekazywanie nam wiedzy oraz innych, ważnych wartości w życiu.


 

6 października- ARS czyli jak dbać o miłość

Szóstego października uczniowie z kółka psychologicznego
zorganizowali warsztaty pt. ,,ARS, czyli jak dbać o miłość?”. Nasza
klasa wzięła w nich udział. Dotyczyły one tego jak używki wpływają
na związki oraz inne relacje międzyludzkie. Były to bardzo ciekawe
warsztaty, które z pewnością skłoniły nas do wielu refleksji.


 

4 października- LEKCJA MUZEALNA

W środę, w ramach lekcji języka polskiego udaliśmy się do muzeum
w tarnowskim Ratuszu. Na zwykłych lekcjach w szkolnych ławkach
przerabiamy temat sarmatyzmu. O tym samym opowiadał nam Pan
Przewodnik. Mieliśmy możliwość obejrzenia sarmackiego stroju,
siodeł z tamtych lat a nawet kielichów używanych podczas biesiad.
Była to interesująca lekcja języka polskiego, która pozwoliła na

chwilę oderwać się od szkolnej codzienności.


 

2 października- GŁOSOWANIE

Drugiego października odbyło się głosowanie do Młodzieżowej Rady
Miasta Tarnowa. Uczniowie naszej klasy wypełnili obowiązek i

oddali swój głos na wybranego kandydata.


 

30 września- DZIEŃ CHŁOPAKA

Z okazji swojego święta, nasi koledzy z klasy otrzymali praktyczne

drobiazgi w postaci muszek pod szyję.

Nasza klasa odpowiedzialna była za przygotowanie audycji dla wszystkich panów z naszej szkoły. 

Wszystkim chłopakom samych pięknych i szczęśliwych chwil życzą

dziewczyny z klasy 2a 


 

29 września- Małopolska Noc Naukowców


 

14 września- DZIEŃ INTEGRACJI KLASOWEJ

14 września, w ramach Dnia Integracji Klasowej, wybraliśmy się całą klasą do kina na film pt. “Raport Pileckiego”. Przedstawiał on biografię rotmistrza Witolda Pileckiego- żołnierza AK, człowieka, który dobrowolnie został więźniem KL Auschwitz i organizował tam ruch oporu. Po zakończeniu wojny został oskarżony przez komunistów i stracony w 1948 r. Seans ten był dla nas na pewno ważną lekcją historii!


 

Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta


 

WAKACJE 2023


 

CZERWIEC – wycieczka szlakiem „Średniowiecznych murów Tarnowa”

Całą klasą udaliśmy się na wycieczkę programową szlakiem „Średniowiecznych murów Tarnowa”. Podczas wędrówki mogliśmy zobaczyć pozostałości średniowiecznych fortyfikacji oraz przybliżyć historię naszego miasta.

Przewodnikami byli: Mikołaj Krzekotowski i Anna Bujak

 

18 MAJ- WARSZTATY W BWA

W czwartek, mimo deszczowej pogody udaliśmy się na warsztaty do
BWA. Tematem spotkania było pytanie: czego szuka sztuka? Oprócz
wysłuchania ciekawej opowieści Pani prowadzącej, mogliśmy sami
stworzyć swoje małe dzieło sztuki- kolaż. Wszystkim bardzo
podobały się te zajęcia, były dla nas miłą odskocznią od zwykłych
lekcji.


 

3 MAJA – Święto Konstytucji 3 Maja

3 maja 2023r. obchodziliśmy 232. Rocznice uchwalenia konstytucji. Z
tej okazji w naszym mieście organizowane były uroczyste obchody.
Nasi koledzy z klasy wzięli w nich udział, tym samym reprezentując

szkołę. Serdecznie dziękujemy!


 

12 KWIETNIA – spotkanie z członkami „Związku
Sybiraków”

12 kwietnia nasza klasa uczestniczyła w kolejnym spotkaniu z cyklu: „Żeby pamiętać,
żeby nie zapomnieć”. Tym razem mieliśmy okazję wysłuchać historii prezesa Zarządu
Tarnowskiego Oddziału Związku Sybiraków- Pana Jana Kity, oraz członkini związku Pani
Marii Kamień. W sposób interesujący opowiedzieli nam o trudach życia podczas zesłania
na Syberię. Była to ciekawa lekcja żywej historii.


 

4 KWIETNIA – potkanie z prezesem Stowarzyszenia
Rodzina Policyjna 1939 roku

Dnia 4 kwietnia w naszej szkole gościliśmy przewodniczącą stowarzyszenia „Rodzina
Policyjna 1939 roku”- Panią Grażynę Barnaś- Konieczną. Spotkanie to prowadził nasz
kolega z klasy- Mikołaj Krzekotowski. Pani w bardzo interesujący sposób przybliżyła nam
losy swojego dziadka- Tomasza Bożka, policjanta PP, który został zamordowany w
Charkowie. Opowiedziała nam również o losach Polaków zsyłanych do łagrów
organizowanych przez ZSRS. Była to wspaniała lekcja historii. Chętnie spotkamy się z
Panią jeszcze raz.


 

22 MARCA- PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Pierwszy dzień wiosny w naszej klasie odbywał się pod znakiem
sportu. Zorganizowano międzyklasowe mistrzostwa w siatkówce.
Nasza klasowa drużyna, zagrzewana przez nas i Panią
wychowawczynię dała z siebie wszystko.

Tego samego dnia w szkole na auli odbywał się konkurs Talent Szkoły Szczepanika!
W jego czasie występowało wiele utalentowanych osób wraz z naszą koleżanką 
Anią Bujak która zajęła 3 miejsce!  Gratulujemy!




 

15 MARCA – WYJŚCIE NA KONCERT

W środę w naszym mieście organizowane były uroczystości z okazji
175-lecia wybuchu Węgierskiej Wiosny Ludów. Obchodom
towarzyszyli m.in. prezydent miasta Tarnowa- Roman Ciepiela,
konsul generalny Węgier w Krakowie dr Tibor Gerencsér, I
wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, dyrektor Muzeum
Okręgowego Kazimierz Kurczab oraz przedstawiciele służb
mundurowych.

Jednym z wydarzeń był koncert organizowany w tarnowskiej szkole
muzycznej. Tam mieliśmy możliwość posłuchać pięknej muzyki w
wykonaniu uczniów szkoły oraz węgierskiego zespołu. Było to piękne
doświadczenie.


 

16 MARCA – SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM 
GRUPA TRZASK

W czwartek mieliśmy przyjemność posłuchać opowieści członka
grupy podróżniczej ,,Trzask”. Oczami wyobraźni przenieśliśmy się do
Turcji. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji na temat
tureckich tradycji oraz tamtejszej kultury.


 

8 MARCA – DZIEŃ KOBIET

8 marca obchodzony był Dzień Kobiet. Z tej okazji dziewczyny z
naszej klasy otrzymały symboliczny podarunek w postaci tulipanów
od kolegów.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!


 

6-8 MARCA- REKOLEKCJE

Od poniedziałku do środy część uczniów z naszej klasy brała udział w
rekolekcjach organizowanych w tarnowskiej Parafii Katedralnej.
Prowadzone były przez ks.Jakuba, który w przystępny i interesujący
sposób przekazywał nam nauki rekolekcyjne. Nie zabrakło również
chórku, który swoim śpiewem uświetniał całe wydarzenie.


 

1 MARCA – EMISJA AUDYCJI
z okazji DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Podczas naszej nieobecności w szkole, z powodu wyjścia na spektakl w teatrze,
została wyemitowana audycja przygotowana przez nasza klasę
na Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Zapraszamy do wysłuchania:


 

1 MARCA – WYJŚCIE DO TEATRU

Pierwszego dnia marca mieliśmy przyjemność obejrzeć
przedpremierową adaptację ,,Szewców” autorstwa Stanisława
Ignacego Witkiewicza. Reżyserem spektaklu jest Tomasz Man.
Sztuka ta była specyficznym, lecz bardzo ciekawym doświadczeniem.


 

22 LUTEGO – ZAJĘCIA W SĄDZIE

22 lutego obchodzony jest Dzień Pokrzywdzonego. Tego dnia nasza
klasa o profilu prawniczym udała się na do Sądu Okręgowego w
Tarnowie na spotkanie z panią sędzią Małgorzatą Stanisławczyk-
Karpiel. Dowiedzieliśmy się o strukturze sądownictwa w Polsce,
drodze edukacyjnej sędziego, czy też czym zajmują się poszczególne
wydziały. Mieliśmy możliwość obejrzenia ważnych pomieszczeń w
sądzie, np. Sali rozpraw, przyjaznego pokoju lub Sali do przesłuchań

szczególnie niebezpiecznych sprawców.

Wyjście było bardzo interesujące, zwłaszcza dla osób, które swoją
przyszłość chcą wiązać z prawem, a takich u nas nie brakuje. Każdy z
nas wyniósł dużo ciekawych informacji z tego spotkania.

Dziękujemy!


 

21 LUTEGO – OSTATNI DZIEŃ KARNAWAŁU


 

16 LUTEGO – TŁUSTY CZWARTEK

16 luty zaczął się słodko. Z okazji tłustego czwartku mieliśmy
możliwość poczęstowania się pysznymi pączkami.


 

16 LUTEGO – VII zwyczajna sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej 

Następnie po paru godzinach lekcyjnych skierowaliśmy swoje kroki w
stronę Sali Lustrzanej. Tam mieliśmy okazję oglądać VII zwyczajną
                              sesję Młodzieżowej Rady Miejskiej w Tarnowie. Było to bardzo                                        interesujące doświadczenie.


 

15 LUTEGO – PRELEKCJA

Z okazji 150 rocznicy urodzin naszego patrona- Jana Szczepanika,
                                dzięki tarnowskim filatelistom powstała wirtualna wystawa                                             poświęcona genialnemu wynalazcy.

Nasza klasa miała przyjemność uczestniczyć w prelekcji- mogliśmy
obejrzeć tam fragmenty wystawy. Prowadził ją Pan dr Marek Smoła.
Przedstawiał nam różne interesujące znaczki oraz karty pocztowe, tym
                               samym dzieląc się tą niezwykłą pasją. Dzięki temu mogliśmy                                         dowiedzieć się wielu ciekawych informacji.


 

14  LLUTEGO – WALENTYNKI

Walentynki, święto zakochanych obchodzone było także w naszej
szkole. Z tej okazji została zorganizowana poczta kwiatowa. Była
także możliwość wysłania kartek walentynkowych oraz wykonania
zdjęć. Nasi koledzy z klasy otrzymali kartki. Niektórzy z nas
skorzystali też z opcji zrobienia sobie zdjęcia.


 

17 STYCZNIA- WYJŚCIE DO TEATRU

We wtorek 17 stycznia udaliśmy się do teatru, gdzie mieliśmy
przyjemność doświadczyć spektaklu pt. ,,Hamlet. Legenda” w
reżyserii Szymona Budzyka. Powstał on na podstawie ,,Hamleta”
Williama Szekspira oraz fragmentów ,,Śmierci Ofelii” Stanisława
Wyspiańskiego i ,,Prób” Michela de Montaigen’a. Sztuka ta opowiada
historię księcia Danii, który chce pomścić zamordowanego ojca.
Oprócz samej fabuły duże wrażenie wywierały muzyka i efekty
wizualne. Wszystkim spektakl bardzo się podobał.


 

WIGILIA KLASOWA- 22 grudnia 2022


W czwartek 22 grudnia odbyła się nasza pierwsza wspólna
wigilia klasowa. Wszyscy zebraliśmy się w sali nr.11, gdzie
złożyliśmy sobie życzenia, częstowaliśmy się pysznościami
przygotowanymi specjalnie na ten dzień oraz śpiewaliśmy kolędy. Był
to miły czas spędzony w świątecznej, przyjaznej atmosferze.


 

WARSZTATY- 21 grudnia 2022r.

W środę 21 grudnia uczestniczyliśmy w warsztatach dotyczących
anoreksji i bulimii. Nasi koledzy z klasy- Oliwia Fudyma i Eryk
Gadowski w bardzo ciekawy sposób przedstawili ważne informacje.
Warsztaty te były bardzo interesujące, a zarazem istotne.


 

6 Grudnia- MIKOŁAJKI

6 grudnia 2022 odbyły się nasze pierwsze klasowe mikołajki. Z tej
okazji obdarowywaliśmy się prezentami. Wywołały one szerokie
uśmiechy na naszych twarzach. Każdy z nas był zadowolony z upominków 😃


 

22 Listopada – Spektakl „Patent Jana Szczepanika”


 

Warsztaty „Presja na życie”


 

6-9 LISTOPADA- WYCIECZKA DO WARSZAWY

W dniach od 6 do 9 listopada część uczniów z naszej klasy udała się
do Warszawy wraz z uczniami z klas starszych. Razem z nami udali
się również Pani prof. Agnieszka Będkowska, Pani prof. Marta
Podleśna, Pan prof. Rafał Czyszczoń oraz Pan prof. Piotr Kukułka.

Pierwszego dnia wyjazdu zebraliśmy się na placu dawnej kapłanówki
i o godzinie 6:00 nasz autobus wyruszył w sześciogodzinną trasę. Gdy
dojechaliśmy do stolicy nadszedł czas na zrealizowanie pierwszego
punktu wyjazdu- Muzeum Powstania Warszawskiego. Pan
przewodnik bardzo ciekawie opowiadał na tematy związane z
powstaniem, dzięki czemu przyswoiliśmy choć troszkę nowych
informacji. Na koniec naszej wizyty w Muzeum oglądnęliśmy krótki,
lecz interesujący film pokazujący zdewastowaną Warszawę. Po
skończonym zwiedzaniu przyszedł czas na zakwaterowanie w Moon
Hostelu, gdzie zjedliśmy obiad i cierpliwie czekaliśmy na następną
atrakcję tego dnia. Był to Królewski Ogród Świateł przy Pałacu w
Wilanowie. Na początku mogliśmy samodzielnie pooglądać piękne,
świecące konstrukcje, a później przyszedł czas na pokaz świateł, który
w niesamowity sposób przedstawił historię Pałacu. Po tym widowisku
wszyscy wróciliśmy do hostelu- nadszedł czas na upragniony
odpoczynek i oczywiście kolację. Wieczorem chętne osoby udały się
na przechadzkę po Starówce.

Drugiego dnia już o 7:00 mieliśmy zaplanowane śniadanie, a o 8:00
wyszliśmy z hostelu. Czekało nas zwiedzanie bardzo znanego
budynku- Sejmu RP. Pani przewodnik opowiedziała nam o historii
budowli oraz zaprowadziła nas na balkon, z którego obserwowaliśmy
Salę Posiedzeń. Tam też każda klasa pozowała do pamiątkowych
zdjęć. Po wyjściu z Sejmu udaliśmy się do Parku Łazienkowskiego.
Niektórzy z nas spacerowali i podziwiali piękną jesień, a inni
regenerowali siły potrzebne na odwiedzenie reszty miejsc
przeznaczonych na ten dzień. Pierwszym z nich była Nekropolia
Narodowa. Na Powązkach Wojskowych i Powązkach Starych nasza
Pani przewodnik opowiadała ogrom ciekawych historii, za którymi
kryją się wielkie, znane osobistości. Zmęczeni, lecz z nową dawką
wiedzy wróciliśmy do hostelu, aby odpocząć i zjeść obiad. Następnie
udaliśmy się na spacer ulicami Warszawy, gdzie mieliśmy okazję
zobaczyć Pałac Prezydencki, pomnik Adama Mickiewicza, czy też
Grób Nieznanego Żołnierza. Pani przewodnik również wtedy była z
nami i dzieliła się swoją wiedzą na temat napotkanych zabytków i
ważnych miejsc. Rozstaliśmy się z nią dopiero pod pomnikiem
małego powstańca i udaliśmy się do hostelu, gdzie przyszedł czas na
chwilę oddechu. Wieczorem przyszedł czas na następną (przez
niektórych najbardziej wyczekiwaną) atrakcję- galerię Złote Tarasy.
Przeszliśmy tam spacerkiem, przy okazji podziwiając Warszawę nocą
oraz majestatyczny Pałac Kultury i Nauki. Dotarliśmy na miejsce,
gdzie otrzymaliśmy informację, że sami możemy spacerować po
galerii, odwiedzać różne stoiska i oczywiście dokonywać zakupów. O
wyznaczonej porze zebraliśmy się w odpowiednim miejscu i
ruszyliśmy do hostelu.

Trzeciego dnia śniadanie również było o 7:00, tak samo godzina
porannej zbiórki nie zmieniła się. Czekał nas najbardziej intensywny
dzień wycieczki. Dalej kontynuowaliśmy zwiedzanie Starego Miasta,
jednak tym razem odwiedziliśmy Zamek Królewski, gdzie mieliśmy
okazję podziwiać piękne dzieła sztuki oraz pałacowe pokoje. Panie
przewodniczki dzieliły się z nami wieloma ciekawostkami i
interesującymi faktami. Po zwiedzaniu przyszedł czas na przerwę
obiadową- tym razem nie w hostelu. Gdy już napełniliśmy żołądki
udaliśmy się do Muzeum Narodowego. Tam uczestniczyliśmy w
bardzo ciekawych lekcjach muzealnych. Mieliśmy także chwilę dla
siebie, sami mogliśmy doświadczać sztuki, a z racji tego, że w
Muzeum zebrane są eksponaty z wielu epok każdy znalazł coś dla
siebie. Następnie skierowaliśmy kroki do autokaru. Naszym celem
było Centrum Nauki Kopernik. Na miejscu dowiedzieliśmy się, że
mamy czas dla siebie- mogliśmy korzystać z różnego rodzaju
sprzętów i odkrywać niesamowite rzeczy. Mieliśmy także okazję zjeść
coś słodkiego, lub wypić ciepłe napoje. Udaliśmy się również na
seans, który podzielony był na dwie części. W pierwszej oglądaliśmy
niebo, planety oraz gwiazdozbiory, a w drugiej film przedstawiający
historię tego, jak człowiek wzbił się w powietrze. Po tych
doświadczeniach wróciliśmy do hostelu.

Ostatniego dnia naszej wycieczki zbiórka zaplanowana była na
godzinę 9:30, więc mieliśmy czas, aby uporządkować pokoje, zjeść
śniadanie i spakować walizki. Pierwszym miejscem, które
odwiedziliśmy był Stadion Narodowy, który zrobił na nas ogromne
wrażenie. Po opuszczeniu tej monumentalnej budowli czekała na nas
już ostatnia atrakcja wycieczki- muzeum Józefa Piłsudzkiego w
Sulejówku. Tam przewodnicy przedstawili nam historię tego
niesamowitego człowieka. Mieliśmy także możliwość zjedzenia
ciepłego posiłku przed drogą powrotną. Udaliśmy się do autokaru i
ruszyliśmy do Tarnowa.

Dla każdego z nas ta wycieczka na pewno była niesamowitym
doświadczeniem oraz dobrze spędzonym czasem. Do domów
wróciliśmy zmęczeni, lecz z ogromną dawką wiedzy zdobytą przez te
cztery dni.


 

GŁOSUJ NA ANIĘ!!


 

„SZKOŁA PAMIĘTA‟

Prezentacje uczniów (po kliknięciu w link automatycznie zacznie się pobierać plik):

Józef Bem- wielki tarnowianin

Maciej Rataj

Hetman Jan Tarnowski


 

16 Października – OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH

12 października 2022 odbyły się otrzęsiny klas pierwszych. O
godzinie 7:30 zebraliśmy się na hali TOSIR. Tańczyliśmy wszystkim
dobrze znane tańce: ,,Belgijkę” oraz ,,Macarenę” na rozruszanie, a
później także ,,Kowbojkę”.
Wydarzenie to opierało się na międzyklasowych konkursach.
Zaczęliśmy od ,,beerponga”, w którym nasi reprezentanci zdobyli
pierwsze miejsce! Startowaliśmy także w ,,muzycznych krzesłach”
oraz sportowym ,,kółko krzyżyk”.
Na koniec tańczyliśmy wspólnie do piosenki ,,Kaczuszki” i
utworzyliśmy dłuuugi pociąg. Otrzymaliśmy także słodkie nagrody.
Na pewno będziemy dobrze wspominać ten nietypowy dzień
spędzony na zabawach i kibicowaniu we wspólnym gronie.


 

30 Września – MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW WIZYTA W TARNOWSKIEJ SIEDZIBIE RADIA RDN MAŁOPOLSKA

30 września odbyła się Małopolska Noc Naukowców. Wiele szkół
organizowało wtedy bardzo ciekawe prezentacje, gry, zabawy.
Nasza szkoła również brała udział w tym wydarzeniu. Dzieci,
młodzież i dorośli, którzy w tym dniu odwiedzili ZSOiT mogli m.in.:
stawić czoła matematycznym łamigłówkom, obejrzeć wystawę
poświęconą naszemu patronowi, skosztować pysznych wypieków, 

czy też zagłosować na najpiękniejszą sukienkę i torebkę.
Nasza klasa, jako klasa medialna, udała się w tym dniu do Siedziby
Radia RDN w Tarnowie. Tam dowiedzieliśmy się jak wygląda praca
w takiej instytucji, odwiedziliśmy studio nagrań a niektórzy nawet
wystąpili w radiowej audycji lub wybrali piosenkę dla słuchaczy RDN.


 

29 Września – DZIEŃ CHŁOPAKA

29 września, w wigilię Dnia Chłopaka nasi koledzy z klasy
otrzymali słodki poczęstunek związany z ich świętem oraz
serdeczne życzenia. Mamy nadzieję, że czekolada osłodziła
Wasz dzień. Przy najbliższej okazji czekamy na rewanż 😉


 

15 Września – KONFERENCJA W KATEDRZE

W czwartek, dnia 15.09 o godzinie 10 nasza klasa, wraz z
innymi uczniami ZSOIT udała się na konferencję pt. ,,Drogi
młodości- czas marzeń i wyborów”, która odbyła się w Parafii
Katedralnej.
Spotkanie prowadził ks. Krzysztof Kamieński. Przemówienie to
inspirowane było listem papieża Franciszka skierowanym do młodych
ludzi. Ks. Krzysztof poruszał wiele bardzo ważnych tematów
dotyczących rozwoju duchowego młodzieży. Całe spotkanie umilał
piękny śpiew członków scholi. Każdy z nas na pewno wyniósł z tej
konferencji istotne wartości, skłaniające do przemyśleń.


 

14 Września – SPOTKANIE ZE STRAŻNIKIEM MIEJSKIM

Dnia 14.09, nasza klasa, wraz z innymi klasami pierwszymi,
uczestniczyła w spotkaniu ze strażnikiem miejskim. Wysłuchaliśmy
wielu ważnych informacji, dotyczących, np.: czynów karalnych, czy
też odpowiedzialności prawnej osób nieletnich. Na zajęciach został
poruszony także temat używek oraz bardzo popularnych w ostatnim
czasie hulajnóg elektrycznych.


 

9 Września – DZIEŃ INTEGRACJI KLASOWEJ

-GÓRA ŚW. MARCINA?!?! 😧

-TAK DALEKO?

-JAK MY SIĘ TAM W OGÓLE DOSTANIEMY?!

-A MOŻE PARK STRZELECKI…

 

Okazało się, że jednak nie było tak daleko. Mieliśmy przystanki:
-Pomnik gen. Józefa Bema na ul. Wałowej i piękny mural
przedstawiający fragment ,,Panoramy Siedmiogrodzkiej”,
-Pomnik ofiar stalinizmu oraz pomnik Wincentego Witosa przy ul.
Lwowskiej.
Wiemy również, gdzie swoją siedzibę w Tarnowie ma sąd rejonowy i
okręgowy- będziemy tam gościć na zajęciach, jak poinformowała nas
Pani Wychowawczyni.
Druga przerwa była w tężni solankowej już na Górze św. Marcina-
rozmowy, rozmowy, jeszcze więcej rozmów  Wielu z nas po raz
pierwszy ze sobą rozmawiało.
Ostatni etap! Ruiny zamku, Tarnów u naszych stóp- cudne widoki. W
tej pięknej scenerii odpowiadaliśmy na ,,trudne pytania”, były też gry.
To był świetnie spędzony czas pod czujnym okiem Pani
Wychowawczyni oraz Pani Beaty Miś.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!


 

1 Września