3A

Klasa3LOA

Profil humanistyczny

Nasza klasa liczy 33 osoby w tym 27 dziewczyn i 6 chłopaków

Naszą wychowawczynią jest Pani mgr Emilia Budzik

Samorząd klasy:

Przewodnicząca: Nadiia Synowiec

Zastępca: Dawid Orzech

Skarbniczki: Aleksandra Hołda i Oliwia Bieleńska

Naszą stroną internetową zajmują się:

Gabrysia Książek 

Mikołaj Trzpis

Spotkanie z adwokatem

22 marca nasza klasa miała przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z mecenasem. Celem tego wydarzenia, było dowiedzieć się o studiach prawniczych oraz pracy adwokata. Byliśmy zaangażowani, zadając wiele nurtujących nas pytań. Wydarzenie to bardzo się nam podobało. Jesteśmy wdzięczni, że mieliśmy taką okazję.

Dzień kobiet

 „Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta.” – Napoleon Bonaparte. Z okazji Dnia Kobiet, koledzy z naszej klasy postanowili wręczyć nam romantyczny podarunek w postaci róży mydlanej. Ten ciekawy prezent wzbudził w koleżankach same pozytywne odczucia, które wywołały u wszystkich miłe i delikatne uśmiechy.

                                 Międzynarodowy dzień pizzy

9 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Z tej okazji nasza wychowawczyni postanowiła zorganizować nam niespodziankę, w postaci pysznej pizzy. Było to miłe zakończenie tygodnia i dobre rozpoczęcie weekendu.

Wigilia

22 grudnia obchodziliśmy wigilie klasową. Przygotowaliśmy sobie skromny, symboliczny poczęstunek. Nie zabrakło oczywiście opłatka, przy którym obdarowywaliśmy się na wzajem uśmiechami i miłymi słowami. Odwiedził nas również Pan Dyrektor, który złożył świąteczne życzenia nam wszystkim. Wydarzenie to było ostatnim spotkaniem całej naszej klasy w 2023 roku. Mamy nadzieję, że przerwa świąteczna będzie spokojnym i szczęśliwym czasem dla naszych uczniów, nauczycieli oraz ich rodzin.  Brak opisu.

Brak opisu.Brak opisu.Brak opisu.

Warsztaty ,,Porozumienie bez przemocy”

21 grudnia w szkole odbywały się warsztaty dotyczące ,,porozumienia bez przemocy”. Nasza klasa bardzo dokładnie przyłożyła się do tego zadania. Celem tego wydarzenia było zapoznanie się z językiem żyrafy, czyli wykazaniem zrozumienia, współczucia, wyrażania obiektywnej opinii oraz szczerej rozmowy o swoich uczuciach. Odwrotnością tego jest język szakala, który cechuje się krytyczną oceną i uogólnieniami. Prowadzące sprawnie zrealizowały materiał, włączając w to uczniów naszej klasy, poprzez krótkie omówienie teorii, którą praktykowaliśmy w grach.  Brak opisu.Brak opisu.

Brak opisu.

Wycieczka „Szlakiem Wyspiańskiego”

Stanisław Wyspiański aktywnie ingerował w życie Krakowa. Marzeniem artysty było przebudowanie całego miasta po swojemu, lecz nie udało mu się tego dokonać. Dzisiaj możemy podziwiać jego liczne prace, w które wkładał swoje całe serce. 7 grudnia wybraliśmy się klasowo na wycieczkę po Krakowie ,,Szlakiem Wyspiańskiego”.

Za cel obraliśmy sobie odwiedzenie tylko kilku miejsc powiązanych z tym człowiekiem. Stanisław Wyspiański był bardzo zżyty z teatrem im. Juliusza Słowackiego, gdzie w dużym stopniu mógł się spełniać artystycznie. Ambitny poeta starał się nawet o posadę dyrektora, której niestety nie zdobył. Na łożu śmierci zażyczył sobie, aby móc jeszcze po raz ostatni udać się do swojego ukochanego teatru. Twórczość Wyspiańskiego niejednokrotnie spotykała się z kontrowersją, poprzez ukazywanie swojej chłopomanii. Artysta w Kościele Franciszkanów podjął się stworzenia polichromii i witraży. Początkowo idea malarza nie synchronizowała się z planami zakonników. W ostateczności jego finalna praca cieszyła się dużym uznaniem. Wawel od dzieciństwa fascynował Wyspiańskiego oraz zajmował szczególne miejsce w jego twórczości. Wraz z Władysławem Ekielskim stworzył projekt całościowej przebudowy wzgórza wawelskiego, nazwanego ,,Akropolis”. Zaangażowanemu artyście nie udało się zrealizować planów. Swoje wawelskie projekty przeniósł w poetycki obszar sztuki. Po przejściu „Szlaku Wyspiańskiego” udaliśmy się na jarmark świąteczny i ciepły posiłek.

 Była to zarówno bardzo dobra lekcja języka polskiego jak i wspaniała zabawa. W Krakowie trwała wtedy piękna zima i przed świąteczny klimat.

Brak opisu.Brak opisu.Brak opisu.Brak opisu.Brak opisu.

Geografia w grupach

W listopadzie na lekcjach geografii podjęliśmy się pracy w grupach. Polegała ona na wybraniu dowolnego regionu Polski i scharakteryzowaniu go. Każdy z nas był zaangażowany. Mieliśmy okazję przygotować ciekawe projekty oraz je prezentować przed całą klasą. Tego typu wydarzenia to najlepszy sposób na integracje i jednoczenie się w grupie przy pomocy nauki.

Brak opisu.

                                        Brak opisu.   Brak opisu.

 Brak opisu.

Dzień Edukacji Narodowej

Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą – nauczać.” – Mark Twain. W tym roku nasza klasa była odpowiedzialna za zorganizowanie Dnia Edukacji Narodowej w szkole. Święto to obchodziliśmy 13 października. Z tej okazji przygotowaliśmy spersonalizowaną audycję dla nauczycieli, uczniów, pracowników szkoły, rodziców i wszystkich zaangażowanych w oświatę szkolnictwa. W celu zrealizowania naszego zadania, przeprowadzaliśmy wywiady na ul. Wałowej z pytaniem „Z czym kojarzy Ci się 14 października?”. Wydarzenie to pozwoliło nam na ponowne przypomnienie, że szkoła to nie tylko budek, tablice, ławki. Filarami placówki edukacyjnej są ludzie związani z nią.

Brak opisu.

Noc Naukowców

29 września odbyła się coroczna noc naukowców. Część uczniów naszej klasy pomagała przy stoisku geograficznym oraz przy stoisku biologicznym, druga część korzystała z wieczoru i zwiedzała tarnowskie szkoły. Cały wieczór był bardzo udany i dobrze go wspominamy.Brak opisu.Brak opisu.

      Dzień chłopaka

W ostatnim tygodniu września świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Nasi koledzy dostali czekoladę z specjalną dedykacją oraz samochodziki Hot Wheels, które przyniosły im największą frajdę w tym tygodniu. Nasi przyjaciele czuli się jak rajdowcy z F1, co było bardzo miłym akcentem tego wydarzenia. 

Brak opisu.       

          KONKURS JUNIOR DEMOKRACJI

30 września Julia Barnaś, Nadiia Synowiec, Mikołaj Trzpis, Wiktor Wolski zajęli pierwsze miejsce w konkursie w ramach ogólnopolskiego Laboratorium Młodzieżowej Demokracji demYLab za projekt „demoGRAcja”. Konkurs ma na celu wsparcie inicjatyw młodzieżowych w zakresie demokracji. Konkurs współfinansowany jest przez Ambasadę USA w Polsce, a organizowany przez Fundację „Małopolska Izba Samorządowa”. Wszyscy do ostatniej chwili zaciskali mocno kciuki, aby pokazać ogromne wsparcie i pomoc naszym kolegom i koleżankom. Jesteśmy dumni z ich wygranej oraz cieszymy się z ich szczęścia.Brak opisu.

                                               Dzień integracji 

14 września w naszej szkole odbył się dzień integracji. Celem tego wydarzenia jest pomoc w nawiązywaniu i polepszaniu kontaktów wśród uczniów i nauczycieli. Nasza klasa poszła do Parku Piaskówki, z którego udaliśmy się do przytulnej kawiarenki, znajdującej się nie daleko tarnowskiego rynku. Atmosfera była bardzo miła i przyjemna.Brak opisu.

Dzień dziecka

Tegoroczny Dzień Dziecka był dla wielu z naszej klasy wyjątkowy, ze względu na fakt, że niektórzy obchodzą go po raz ostatni, ponieważ w przyszłym roku osiągnął pełnoletniość. Atmosfera w szkole, która nam towarzyszyła była luźna i mogliśmy udać się na spacer, gdzie kupiliśmy sobie gofry oraz lody.

Otwarcie wystawy pt. ,,Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata” 

Praca w zawodach mundurowych jest trudna, a często nawet niebezpieczna, o czym przekonaliśmy się 31 maja będąc słuchaczami wykładu poświęconego wystawie, pt. „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata”. Osoby wykonujące te zawody przybliżyły nam poziom ryzyka, które doświadczają opowiadając o swoich zadaniach, za które są odpowiedzialne. Jesteśmy pod wrażeniem wykonywanej przez nich codziennie pracy
 

Lekcja  wychowania fizycznego z naturą

29 maja na lekcji wychowania fizycznego poszliśmy odwiedzić zieloną część Tarnowa. Udaliśmy się początkowo na Kantorię, z której poruszaliśmy się w stronę Parku Piaskówka i Parku Strzeleckiego. Pogoda zdecydowanie nam dopisywała, gdzie przy luźnym spacerze mogliśmy się cieszyć witaminą D3. Warto jest co jakiś czas poodpoczywać przy florze natury.

 

Brak opisu.

 

Wyjście do kina na seans pt. ,,Kim jest Romeo?”

23 maja poszliśmy do kina Marzenie na film pt. „Kim jest Romeo?” przygotowany przez włoską grupę filmową. Ekranizacja ta przekłada nam klasyczną tragedię szekspirowską pt. „Romeo i Julia” na życie współczesnych ludzi. Podobnie jak w dramacie, realizacja filmowa porusza ważne tematy, takie jak: miłość dwojga zakochanych oraz relacje ludzkie poddane próbom. Na pierwszy rzut oka film ten może być dla nas problematyczny w odbiorze, lecz dynamika, która się w nim pojawia, rozwija w oglądającym wyrozumiałość i pokazuje nam, że niektóre sytuacje nie zmieniają się przez wieki. 

Lekcja religii o kulturze żydowskiej

18 maja na lekcji religii przedstawialiśmy sobie wzajemnie informacje o kulturze żydowskiej. Dla niektórych mogło być to tylko przypomnienie wiadomości, a część mogła nauczyć się czegoś nowego o tym kręgu kulturowym. Oprócz pokazania prezentacji można było ubrać na siebie typowe szaty żydowskie oraz zobaczyć namacalnie inne elementy związane z tą kulturą.  Zaangażowana w to wydarzenie była cała klasa. Lekcje, które możemy przeprowadzić w ten sposób są przydatną formą uczenia się, ponieważ pozyskujemy wiadomości na własną rękę i przekazujemy je rówieśnikom w sposób zrozumiały oraz trwały dla nich i nas. 

Brak opisu.

 

Pożegnanie maturzystów

28 kwietnia na barkach całej naszej klasy spoczęło ważne wydarzenie, którym było pożegnanie maturzystów. Z tej okazji przygotowaliśmy wspaniałą i wzruszającą prezentację, w której znajdowały się wspomnienia tegorocznych absolwentów z działań podjętych w murach naszej szkoły. Myślimy, że przez pozytywne emocję, które udało nam się wywołać u naszych starszych koleżanek i kolegów, uroczystość była udana. Życzymy powodzenia oraz sukcesów naszym maturzystą. 

Brak opisu.Brak opisu.

 

81 rocznica pierwszego transportu Polek do KL Auschwitz

27 kwietnia mieliśmy okazję zabrać udział w 81 rocznicy pierwszego transportu Polek do KL Auschwitz. Aby nie zatracić pamięci o wstrząsających i przykrych wydarzeniach z 27 kwietnia 1942 r. oraz, aby uczcić hołd pierwszym polskimi więźniarką znajdującym się w największym niemieckim obozie, miasto Tarnów corocznie celebruję ten dzień. Tego roku zostały odsłonięte publicznie Tablice upamiętniające więźniów tarnowskiego więzienia etatowego, wiszące już na  Ścianie Pamięci, czyli na murze Zakładu Karnego przy ul. Konarskiego w Tarnowie. Pracę w pamiątkowe tablice włożył różnież nasz nauczyciel – szanowany tarnowski historyk – Wojciech sypek

Lekcja historii w plenerze

 

19 kwietnia odbyła się lekcja historii w plenerze. Motywem przewodnim był ,,Tarnów jako perła renesansu„. Zajęcia prowadziły przygotowane do nich koleżanki i koledzy z naszej klasy, które z pasją opowiadały nam o Tarnowskich renesansowych zabytkach. Zaczęliśmy od Rynku, który stanowi serce tego wspaniałego miasta. Główne zainteresowanie spoczęło na Ratuszu, który jest piękną, renesansową ozdobą Tarnowa. Oczywiście, kamienice znajdujące się dookoła też są wybitnym przykładem renesansu tamtych czasów. Gotycka z zewnątrz Katedra, w środku łączy ze sobą różne style, lecz przez harmonijne ułożenie i proporcje, są one jednolite. W katedrze możemy znaleźć m.in. pomnik nagrobny Tarnowskich, który jest poświęcony hetmanowi wielkiemu koronnemu Janowi Tarnowskiemu, będący kiedyś właścicielem Tarnowa i pomnik nagrobny Ostrogskich – księciu Januszowi Ostrogskiemu i jego pierwszej żonie, Zuzannie Sereda. Pomnik nagrobny Barbary z Tęczyńskich Tarnowska, to arcydzieło renesansowej rzeźby nagrobnej, gdyż znawcy sztuki uważają tę rzeźbę za najpiękniejsze przedstawienie kobiety w epoce renesansu. W katedrze możemy również zobaczyć kolejny pomnik nagrobny, przedstawiający Ojca Hetmana Tarnowskiego – Jana Amora, brata Hetmana – Jana oraz zmarłego w niemowlęctwie synka Jana – Aleksandra. W zaułku za Katedrą znajduje się Dom Mikołajowski, jedna z najpiękniejszych i najstarszych kamieniczek w Tarnowie.

Brak opisu.

 

 

 

Dzień Patrona Szkoły

 

18 kwietnia w naszej szkole odbył się Dzień Patrona Szkoły. Z tej okazjo zorganizowano konkurs , który polegał na przebraniu się za Jana Szczepanika i jego żonę – Wandę z domu Dzikowską. Do konkursu zgłosili się uczniowie z naszej klasy, którzy go wygrali zdobywając największą liczbę punktów.Brak opisu.

 

Rajd

22 marca nasza klasa brała udział w tradycyjnym rajdzie do Ciężkowic z okazji kończącej się zimy, a zaczynającej się ciepłej wiosny. Pomimo kilometrów, które musieliśmy przejść, pod koniec rajdu na każdej twarzy widniał uśmiech.

 

Koncert w Seminarium

13 marca w nagrodę za sumienne podejście do szkolnego karnawału, nasza klasa udała się na koncert mający na celu zjednoczenie szkół w Tarnowie. Wszyscy z klasy byli zachwyceni talentami muzycznymi uczestników i mamy nadzieję, że w naszym mieście coraz bardziej popularne będą  tego typu wydarzenia.

 

 

,,Trzask”

16 marca do naszej szkoły zawitał podróżnik z grupy “Trzask”, który ciekawie opowiadał o swojej podróży do Turcji. Naszym uczniom udało się odpowiedzieć poprawnie na kilka pytań zadanych podczas opowiadania i otrzymali oni słodki upominek w postaci żelków. Całą klasą uważamy, że takie wydarzenia jak spotkanie z podróżnikiem powinny odbywać się w naszej szkole dużo częściej, ponieważ jest to bardzo ciekawa forma nauki o świecie.

Dzień kobiet

8 marca, który zderzył się z trwającymi w ten dzień rekolekcjami obchodziliśmy dzień później. Chłopcy z naszej klasy podarowali dziewczyną skromny upominek w postaci pięknych tulipanów i szczerych uśmiechów do koleżanek.

 

Dzień walki z depresją

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją przypadł na 23 lutego. W ramach podkreślenia tego dnia, uczniowie naszej klasy włączyli się do akcji, w której w swoim ubiorze zawarli niebieskie elementy, aby rozpromować to wydarzenie i zbliżyć innych uczniów naszej szkoły do tematyki tego dnia.

Szkolny karnawał

21 lutego odbył się szkolny karnawał. Nasza klasa wylosowała film „Ojciec Chrzestny” i musiała przebrać się za postacie tej ekranizacji filmowej. Dzięki dobrej organizacji i komunikacji jako jedyni w całej szkole przebraliśmy się wszyscy łącznie z wychowawcą.

 

Rajd

28 stycznia odbył się rajd z okazji 160 rocznicy powstania styczniowego. Nasza klasa uczestniczyła w nim niemal w 100% frekwencji. Celem rajdu było dotarcie na stary cmentarz w Tarnowie, gdzie po zapaleniu zniczy i krótkiej modlitwie za rodaków walczących w powstaniu, rozeszliśmy się do domów.

 

Warsztaty

21 grudnia w naszej klasie odbyły warsztaty dotyczące samoakceptacji. Prowadzącymi byli uczniowie naszej klasy. Po przekazaniu przez prowadzących informacji odbył się na sam koniec zajęć quiz.

 

Mikołajki

Standardowo 6 grudnia przeżywaliśmy klasowe mikołajki. Każdy otrzymał swój „wymarzony” prezent.

 

 

Konkurs 

23 Listopada wraz z całą klasą udaliśmy się do centrum kultury w mościcach na konkurs śpiewu. Nasza klasa nie była tylko i wyłącznie obserwatorem, byliśmy zaangażowani w przeliczanie głosów oddanych przez widownie. Było to fajne doświadczenie i liczmy, że w przyszłości będziemy mogli częściej wejść za kulisy konkursów.

 

 

Półmetek

Dnia 21 października 2022r. nasza klasa wspólnie z kl. 2LoB brała udział w półmetku. Dzięki dobrej organizacji tego wydarzenia, mogliśmy zacisnąć koleżeńskie więzi między sobą i rówieśniczą klasą oraz korzystnie zrelaksować

 

Wyjście do kina 

13 października odwiedziliśmy Multikino Tarnów, aby obejrzeć kinowy seans pt. ,,Johnny”. ,,Johnny” to historia oparta na prawdziwych wydarzeniach mająca na celu przybliżyć postać ks. Jana Kaczkowskiego. Ekranizacja filmowa opowiada o miłości i otwartości na świat i drugiego człowieka. Mimo komicznych elementów, które są wplatane przez osobę ks. Jana Kaczkowskiego, realizacja kinowa może wywołać u oglądającego wzruszenie oraz głębokie refleksje. 

Noc naukowców

 

30 października przeżyliśmy 16 już edycje nocy naukowców.  W tym dniu nasza klasa była zaangażowana w prace przy stoisku biologicznym i geograficznym. Było to dla nas zarówno wyzwanie jak i świetna zabawa, dzięki której zyskaliśmy nowe doświadczenie. Wydarzenie było bardzo ciekawe i urozmaicone wieloma atrakcjami. Tego dnia na pewno szybko nie zapomnimy 

 

Dzień chłopaka

22 września dziewczyny z naszej klasy obdarowały chłopaków prezentami z okazji ich dnia. Frazeologiczne „jabłko niezgodny” bogini Eris, które wywołało rywalizację trzech innych bogiń: Ateny, Hery oraz Afrodyty było przeznaczone „dla najpiękniejszej”. Według mitu owoc ten został podarowany ostatecznie Afrodycie – bogini piękna przez Parysa. Dzisiaj to my wręczyłyśmy symboliczne jabłko starożytnego sporu chłopakom, którzy są NAJ. Jak wiemy, każdy chłopak z naszej klasy jest NAJ. Oprócz tego dla osłodzenia przyjemnego dnia otrzymali oni również czekoladki i specjalne kartki z życzeniami od koleżanek.

 

Wycieczka do Warszawy i Torunia

Od 5 do 7 września 2022 r., uczniowie klas 2a, 3tr oraz 2tr uczestniczyli w wycieczce do Warszawy i Torunia. Pod opieką wychowawców mogli się przekonać, że ta trzydniowa podróż to okazja, by poznać wspaniałe miasta Polski i przeżyć niezwykłe przygody.
 
Pierwszy dzień rozpoczął się od zwiedzenia Muzeum Powstania Warszawskiego, miejsca które upamiętnia największą akcję zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. Następnie razem z przewodnikiem uczestnicy wyjazdu udali się do Łazienek Królewskich, by zobaczyć oranżerie, amfiteatr, teatr dworski, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Pałac Myślewicki oraz liczne wolnostojące rzeźby. W tamtejszych ogrodach pełnych kwiatów, słuchając muzyki Szopena, uwiecznialiśmy na zdjęciach piękno letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Po przepysznym obiedzie nastąpił czas na poznanie terenu dawnego getta żydowskiego oraz historii Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Dzień zakończył wieczorny spacer wzdłuż bulwarów wiślanych i spektakularne show światła, dźwięku i wody Multimedialnego Parku Fontann.
 
Drugi dzień to zgłębienie historii Starego Miasta, wizyta w Zamku Królewskim i lekcja przedmiotowa w Sejmie. Dzięki wspaniałym przewodnikom udało się nam zobaczyć zmianę warty, poznać architekturę przepięknych warszawskich budynków, a także posłuchać opowieści i legend związanych z wielkimi postaciami zasłużonymi dla kraju. W Zamku Królewskim, którego rozkwit przypadł na czasy panowania Stanisława Augusta, oglądaliśmy pomieszczenia, w których żył, pracował i przyjmował gości król. Po regeneracyjnym posiłku, pełni energii udaliśmy się na ulicę Wiejską, by w gmachu Sejmu posłuchać wykładu na temat historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu.
 
Trzeci i zarazem ostatni dzień naszej podróży obfitował w zwiedzanie z przewodnikiem gotyckiej starówki Torunia. Uczniowie mogli zapoznać się z bogatą i różnorodną historią rodzinnego miasta Mikołaja Kopernika, przekonać się w jakich warunkach mieszkał ten wielki astronom, a także odbyć podróż po niebie podczas seansu „Lato pod gwiazdami” w toruńskim planetarium. Wizyta w tym miejscu to potwierdzenie, że w mieście słynnego naukowca panuje prawdziwie naukowa atmosfera. Słodkim finałem pobytu w Toruniu były zakupy słynnych toruńskich pierników.
Wycieczka do Warszawy i Torunia z pewnością zostanie na długo w pamięci. Dla niektórych była to pierwsza podróż do stolicy i miasta Mikołaja Kopernika. Podziękowania należą się opiekunom za ich pracę, energię i pasję. To dzięki ich zaangażowaniu wyjazd miał niepowtarzalny klimat.
 
 
 

Ognisko integracyjne

9 września nasza klasa udała się na ognisko integracyjne. Mogliśmy zbliżyć się jeszcze bardziej do siebie przez ognisko, gry i zabawy oraz poznać nowe pierwsze klasy. Pogoda oraz humor dopisywały wszystkim.

 

 

Rozpoczęcie drugiej klasy

Spotykając się po raz kolejny w murach tej szkoły 1 września 2022r., sentymentalnie zaglądamy pamięcią do ubiegłego roku szkolnego, w którym mogliśmy się spotkać pierwszy raz. Dziś, w podobnych okolicznościach chcemy ambitnie zacząć ten rok jako klasa 2a. Pragniemy wzbogacić ten czas o nowe wspomnienia. Życzymy wszystkim dobrze rozpoczętego nowego roku szkolnego.  

Zakończenie pierwszej klasy

,,Coś się kończy, coś zaczyna.” – dziś, 24 czerwca 2022r. spotykamy się kolejny raz. Tym razem w celu zakończenia pewnego rozdziału – naszej pierwszej klasy. Był to dla nas wszystkich wyjątkowy rok, pełny wrażeń i wspomnień. Na szczęcie rozstajemy się tylko na wakacje, aby wynagrodzić wypoczynkiem czas ciężkiej pracy. Chcemy, aby następny rok szkolny był dla nas równie udany jak ten. Czekamy wytrwale na rozpoczęcie drugiego roku jako uczniowie, wychowankowie i przyjaciele tej szkoły. Życzmy wszystkim pogodnego czasu wakacji.

Dzień Dziecka

1 czerwca w naszej szkole był obchodzony Dzień Dziecka. Z tej okazji dyrekcja podarowała
każdemu uczniowi słodki upominek. Tego dnia nasza klasa została zaproszona również na
warsztaty dotyczące szkodliwych dla naszego zdrowia działań przez sięganie po
papierosy. Wydarzenie to organizowały koleżanki z kl. 2a.Tego dnia przypomnieliśmy sobie
nasze dziecięce lata oraz dowiedzieliśmy się wielu rzeczy na temat wyrobów tytoniowych.

 

Dni otwarte 

30 i 31 maja w naszej szkole odbyły się dni otwarte. Przedsięwzięcie to było organizowane
w celu promocji naszej placówki edukacyjnej oraz pokazania tegorocznym ósmoklasistom w teorii i praktyce jak wygląda nasza szkoła. Z tej okazji nasi uczniowie tłumaczyli i
oprowadzali po szkole uczniów klas podstawowych. Nasza klasa również brała udział
w tym wydarzeniu i wspierała całą szkołę. Humor dopisywał zarówno nam jak i osobom zainteresowanym naszą szkołą.

 

 

Dzień Matki

26 maja celebrowaliśmy Dzień Matki. Z tej okazji klasowo przygotowaliśmy audycję radiową odnoszącą się do tematyki tego dnia, którą emitowano na głośnikach szkolnych. Nasza klasa brała również udział w nietypowym dotąd przedsięwzięciu jakim było zorganizowanie specjalnego Dnia Matki dla Mam z Ukrainy mieszkających na obszarach Tarnowa i okolic. Ze względu na sytuację w ich ojczyźnie, chcieliśmy, aby te traumatyczne wydarzenia pozostały na nimi i szły dalej przed siebie wiedząc, że o nich pamiętamy. 

 

Auschwitz

W poniedziałek 23 maja 2022 r. kilka klas zwiedziło obozy koncentracyjne w Auschwitz i
Birkenau. Uczniowie mogli się dowiedzieć, czym był holokaust i jakie prawa oraz zasady
panowały za drutami. To zamknięte terytorium, w którym zgromadzono wyniszczonych,
cierpiących i przeznaczonych na śmierć ludzi, stanowiło odmienną formację. W obozie
pozostały po nich oryginalne, odebrane im przedmioty (okulary, protezy, walizki, ubrania,
buty, naczynia). Ogromne emocje wzbudziły również ścięte włosy umieszczone w osobnej
gablocie, które świadczą o dehumanizacji esesmanów. Przewodnicy – historycy naświetlili
historię masowej eksterminacji ludności Europy – ras, które “nie były wystarczająco dobre” dla nazistów.

Podczas tej wycieczki uczniowie poznali nie tylko świat funkcjonowania w obozowej
rzeczywistości, ale także historie świadczące o heroizmie więźniów, próbujących ocalić
ludzką godność. Wyprawa pozostawiła w nas niemożność wytłumaczenia ogromu zła,
cierpienia i obojętności na śmierć. To cenna lekcja będąca refleksją na temat ludzkiej natury
i jej podatności na zło, a także ostrzeżenie przed możliwością powtórzenia się historii. W końcu to “Ludzie ludziom zgotowali ten los”.

 

Dzień Sportu

9 maja nasza klasa uczestniczyła w Dniu Sportu, który odbył się na Stadionie Sportowym w Tarnowie. Celem tego wydarzenia było zaszczepienie w nas ducha rywalizacji, dzięki któremu mogliśmy integrować się z innymi klasami. Ze względu na urozmaicone dyscypliny sportowe, każdy mógł wybrać coś dla siebie. Konkurencje jakie rozegrano to: bieg na 60 metrów, bieg na 400 metrów, bieg na 800 metrów, rzut piłeczką palantową, skok w dal, turniej w piłce koszykowej dziewcząt, turniej w piłce koszykowej chłopców, turniej w piłce nożnej chłopców.  Każdemu z uczestników dopisywał dobry humor i zabawa.

 

Dzień patrona szkoły i 20-lecie odsłonięcia jego pomnika

20 kwietnia 2022r. odbył się uroczysty dzień uczczenia pamięci patrona naszej szkoły – Jana Szczepanika. W tym wyjątkowym dniu nasza klasa miała okazję dumnie reprezentować całą społeczność szkolną w 20-letniej rocznicy odsłonięcia pomnika Jana Szczepanika. Dzień ten dostarczył nam wiele pozytywnych wrażeń i zbliżył z postacią patrona szkoły.

 

Konferencja filmu pt. ,,Drzazga. W stronę chwały”

12 kwietnia nasza klasa brała udział w konferencji dotyczącej filmu pt. ,,Drzazga. W stronę chwały”, który znajduję się w fazie powstawania. Ekranizacja ta koncentruje się na losach partyzanckiego plutonu Regina II batalionu ,,Barbara”. Po przybliżeniu koncepcji filmu zebranych z jego tematyką, organizatorzy urządzili casting dla wszystkich chętnych!

 

Wyjście do teatru

8 kwietnia ponownie odwiedziliśmy teatr im. Ludwika Solskiego. Spektakl pt. ,,Inny świat” jest oparty na wspomnieniach Gustawa Herlinga-Grudzińskiego z czasów pobytu w sowieckich łagrach. Sztuka twardo pokazała nam okrucieństwa tamtych wydarzeń i ponownie pouczyła, aby nie dopuścić do ich powtórzenia się.

Wycieczka do Krakowa

25 marca wybraliśmy się razem do Krakowa. Zwiedziliśmy Muzeum Książąt Czartoryskich, podziwiając znajdujące się tam obrazy oraz rzeźby. Kolejnymi punktami wycieczki były: Kościół Mariacki, Sukiennice oraz spotkanie twarzą w twarz z legendarnym Smokiem Wawelskim znajdującym się u podnóża pięknego Zamku Wawelskiego. Pod koniec wycieczki odwiedziliśmy ,,Dziórawy kocioł”, aby móc poczuć odrobinę magii.

 

Dzień kobiet

W tym wyjątkowym dniu jakim jest 8 marca – Panowie w naszej klasie z uśmiechami na twarzy wręczali Paniom po symbolicznym kwiatku oraz dla osłody czekoladę. Nie zapomnieli również o miłych słowach.

 

 

Dzień bez plecaka

Nasza klasa zaangażowała się w przedsięwzięcie organizowane przez społeczność szkolną pod hasłem ,,anything but a backpack day„. 23 lutego rozbawione twarze nauczycieli oraz pomysłowość uczniów pozwoliły wprowadzić w całej placówce miłą i przyjazną atmosferę. Również u nas osoby wykazały się wielką kreatywnością!

 

Wyjście do teatru

18 lutego 2022r. cała nasza klasa odwiedziła teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Byliśmy świadkami znakomitego spektaklu pt. ,,Skąpiec”, który zabawiał, ale również uczył wszystkich zebranych na sali tego, że są w życiu ważniejsze rzeczy niż pieniądze 😊

 

Ferie

Wyczekiwany okres 2-tygodniowych ferii niektórzy z nas spędzili bardzo aktywnie. Wyjeżdżaliśmy w góry, na narty i różne obozy. Oczywiście znalazły się również osoby, które wolały odpoczywać w łóżku. Przerwa od nauki pozwoliła każdemu wypocząć.

Wspólne wyjście na łyżwy

11 stycznia nasza klasa zorganizowała wypad na łyżwy w ramach lekcji wf.

Wigilia klasowa

Wigilia klasowa odbyła się 19 grudnia. Nie była to tradycyjna wigilia ze względu na sytuacje pandemiczną. Mimo wszystko nie zabrakło klimatu świąt i wspólnego kolędowania. Cała klasa bardzo miło spędziła razem czas.

Dekoracje świąteczne

Wraz z nadchodzącymi świętami dodaliśmy naszej klasie świątecznego klimatu wspólnie ją ozdabiając.

Warsztaty

21 października na trzech lekcjach odbyły się warsztaty w auli poruszające temat emocji i radzenia sobie z nimi. Dzięki zajęciom przygotowanym przez panie pedagog, klasa kolejny raz mogła bardziej się zintegrować.

 

Święto Edukacji Narodowej

13 października w przeddzień Święta Edukacji Narodowej dziękowaliśmy nauczycielom za trud jaki wkładają w swoją pracę drobnym upominkiem którym były piękne kwiaty.

Noc naukowców

24 września miała miejsce 15 edycja noc naukowców. Tego wieczoru nie było mowy o jakiejkolwiek nudzie, ponieważ nasza szkoła zapewniła każdemu wiele atrakcji.

Zdjęcia wykonała klasa  2tf

Wycieczka

30 września kilka osób z naszej klasy wzięło udział w wycieczce do skansenu Karpacka Troja oraz Biecza. Mimo, że pogoda nie dopisała każdy świetnie się bawił i wrócił w dobrym humorze.

 

Dzień integracji klasowej

9 września odbyła się nasza integracja klasowa. Podczas gier i zabaw, które zorganizowała nam nasza wychowawczyni mieliśmy okazję bliżej się poznać i spędzić z sobą trochę czasu poza szkolnymi lekcjami.

 

Lekcja polskiego w plenerze

3 września nasza klasa udała się do Parku Strzeleckiego, gdzie w Ogrodzie Sensorycznym o godzinie 10:00 odbyło się Narodowe Czytanie 2021. Podczas tego wydarzenia tarnowscy aktorzy, pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz uczniowie Pierwszego Liceum Ogólnokształcącego czytali fragmenty tragifarsy ,,Moralność pani Dulskiej’’ autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Akcja ta nie tylko propaguje czytanie, ale jest również doskonałą okazją do zapoznania się z rodzimą literaturą.